Nomeda Marčėnaitė: vaikams nuolat primenu, kad „gyventi“ ir „mirti“ teskiria sekundė

„Pastebiu naują tendenciją – agresyvią pėsčiojo pirmenybę nesižvalgant ir nesisaugant – kuri mane glumina ir atrodo labai neteisinga,“ – taip pokalbį apie eismo kultūrą ir saugumą kelyje pradeda dailininkė Nomeda Marčėnaitė, pabrėžianti, kad mūsų elgesį kopijuoja ir klaidas kartoja mažiausi ir pažeidžiamiausi eismo dalyviai – vaikai.

Nomeda, šį rudenį prisidėsite prie socialinės iniciatyvos, mokančius vaikus saugumo kelyje. Statistika rodo, kad itin dažnai kelyje vaikai nukenčia dėl savo pačių neatidumo. Kaip manote, kas labiausiai padeda skiepyti vaikams savisaugą ir atsargumą?

Man atrodo, kad taisyklių kartojimas ir pamokymai vaikams yra nieko verti, jeigu mes patys nesielgiame pagal taisykles. Galime pasakoti jiems, kiek norime, apie saugumą, bet jeigu patys eisime per raudoną šviesą, tai ir vaikai elgsis taip pat. Todėl mane šiurpina pastaruoju metu įsivyraujanti nauja tendencija kelyje. Apie tai Marijonas Mikutavičius buvo parašęs puikią žinutę socialiniame tinkle, po kuria aš tegalėjau pakomentuoti “Pasirašau”. Pažodžiui nebepacituosiu, bet, pasak Marijono, ežiukai ir stirnaitės per kelią bėga nesidairydami ir nesisaugodami, bet mes – ne ežiukai ir ne stirnaitės. Kitaip sakant – prieš eidamas per kelią, įsitikink, kad tave mato, ir kad žengti į gatvę saugu. To paties mus stebėdami mokosi ir vaikai: jeigu tėvai net nesidairę žengs per pėsčiųjų perėją, nes juos vairuotojas privalo praleisti „nesvarbu, kas bebūtų“ – tai lygiai taip pat elgsis ir jų vaikai.

Puikiai pamenu laikus, kai vairuotojai praktiškai niekada nepraleisdavo per perėją bandančių pereiti pėsčiųjų. Pati tuo labai piktindavausi, o jei vairuodama pražiopsodavau prie perėjos laukiantį pėstijį, save dėl to bardavau. Tačiau dabar turime atvirkštinį variantą – kai į pėsčiųjų zoną žmonės įlekia, įbėga. Man tai atrodo ne tik nesaugu, bet ir neatsakinga. Juk vairuotojui irgi reikia laiko: net važiuojant menku keliasdešimties kilometrų per valandą greičiu, tam tikromis aplinkybėmis galima nesuspėti sustabdyti automobilio. Nežinau, kada ir kodėl situacija pėsčiųjų perėjose išvirto į šį kraštutinumą: arogantišką požiūrį į absoliučią ir besąlygišką pėsčiųjų pirmenybę perėjoje. Be jokios abejonės, taip, pirmenybė, tačiau ne iššokant į važiuojamąją dalį.

2 psl. »

Komentarai

Žmonės

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai