Odė kiaušiniui

Senovės Romoje buvo įprasta pradėti valgyti nuo kiaušinio. Praėjo daug amžių: keitėsi žmonių mitybos įpročiai, gyvenimo būdas, tačiau šiandien vis dažniau atsigręžiama į mūsų pirmtakų patirtį. Protėviai buvo teisūs. Kiaušinis – ypatingas ir labai vertingas produktas.

Gerai pradėti dieną nuo kiaušinių, tačiau nuolat juos valgyti (tiek keptus, tiek kietai arba minkštai virtus) atsibosta. Vis dėlto reiktų priminti, kad viename kiaušinyje yra 6 g baltymų, 15 g riebalų, 85 mg fosforo, 25 mg kalcio, 1,2 mg geležies ir daug naudingų vitaminų.

Vienas kiaušinis patenkina penktadalį vitamino A paros poreikio. Baltymai yra itin vertingi – užtenka dviejų kiaušinių, kad būtų patenkinta didžioji paros baltymų poreikio dalis. Ir tai dar ne viskas. Kiaušinių lukštų sudėtis sutampa su mūsų kaulų ir dantų sudėtimi, stimuliuoja kraujo gamybą. Apie juos ir pakalbėkime.

Vengrų tyrimai parodė, kad lukštuose yra visų organizmui būtinų mikroelementų, įskaitant ir varį, fluorą, geležį, manganą, molibdeną, fosforą, sierą, silicį, cinką ir kt. Iš viso – net 27 elementai!

Ypač svarbus kalcis. Kai jau tikriausiai žinai, jo trūkumas dažniausiai lemia medžiagų apykaitos sutrikimus, tad susergama rachitu, genda dantys, kaulai tampa trapūs, porėti.

Sutrikus kalcio apykaitai, atsiranda ir kitų bėdų, pavyzdžiui, susergama mažakraujyste, dažniau puola peršalimo ligos, alergijos, lūpų pūslelinė. Ypač kalcio trūkumui jautrios nėščiosios – kiek jų besilaukdamos netenka dantų...

Medicininiai preparatai – kalcio chloridas, gipsas, kreida – yra nelabai veiksmingi, nes organizmas juos sunkiai įsisavina. Jei kalbėtumėm apie kiaušinių lukštus – 90 % jų sudėties sudaro organizmo lengvai įsisavinamas kalcio karbonatas. Išvada paprasta: reikia paversti lukštus medicininiu preparatu. Beje, Vakaruose kiaušinių lukštų milteliai vaistinėse parduodami jau nuo 1970 metų.

2 psl. »

Komentarai (4)

Vitalia 2013-10-28 15:52
salmonelioze galima užsikrėst nuo vandens paukščių kiaušinių- ančių ir žąsų. tik, va, kaip įsisavinamas tas termiškai neapdorotas kiaušinis?
Mama 2013-06-20 09:06
Žmonės, netikėkit šituo straipsiu. Mano vaikas buvo alergiškai. Kai buvo mažiukas, jau nebežinojau, ko greibtis, nes nuo visko bėrė, net ligoninėj gulėjo. Viena draugė paratė tuos luštus panaudot. Tai po pirmo pabandymo vaikas taip vemti pradėjo, galų gale vėmė viską - net vandenį. Važiavom į ligoninę, statė lašalines. Beja, kiaušiniams alergiškas nebuvo. Priešui nepatarčiau bandyt taip eksperimentuot.
Renata 2012-03-19 10:13
O putpelių kiaušinius valgote žalius ir su lukštais? Lukštai man visiškai neskanūs, manau, ir vaikui neįsiūlysi, o žalių kiaušinių mažiesiems duoti nerekomenduojama, kad kokia salmonelioze nesusirgtų.
Lina 2012-03-19 08:17
Mes mėgstame putpelių kiaušinius :) bėda tik ta, kad jie toli gražu ne visada būna skanūs. Toks jausmas, kad toje pačioje dėžutėje baigiasi kai kurių galiojimo laikas

Vaikų mityba

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Japonijoje, dviračių statymo vietose, būna pastatyti du ženklai. Viename iš jų nupiešti tvarkingai surikiuoti dviračiai ir užrašyta "Taip dviračius stato geri vaikai", o kitame ženkle galima išvysti padrikai sustatytus dviračius ir užrašą "Taip geri vaikai dviračių nestato".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai