Pačios keisčiausios žmonių baimės (II dalis)

Pateikiame dešimt pačių keisčiausių žmogiškųjų fobijų. Daugelis iš jų tau pasirodys juokingos – nors, žmonėms, kenčiantiems nuo šių fobijų, taip neatrodo.

Efebifobija – jaunimo baimė

Pagyvenę žmonės labai mėgsta smerkti jaunimą ir kozeruoti tuo, kad jie tai jaunystėje buvo geresni, daugiau dirbo, prasmingiau gyveno ir t.t. Nors, taip sakydami, jie retai kada nuoširdžiai jaučia neapykantą jaunimui. Ko nepasakytum apie efebirofobus – žmones, išgyvenančius iracionalų „baimės ir (arba) neapykantos“ jausmą paauglių ir jaunimo atžvilgiu.  

Terminas buvo pasiūlytas 1994 metais tokia formuluote („baimė ir neapykanta“ - fear and loathing) ir dabar aktyviai naudojamas sociologijos ir psichologijos srityje.

Efebirofobą gąsdina tas faktas, kad paauglys pagal savo amžių gali būti stipresnis, energingesnis, agresyvesnis ir todėl nurungs jį visose srityse. Šiuo atveju veikia tiek socialinė, tiek ir psichologinė baimė. Ji gali išsivystyti tuo atveju, jeigu, pavyzdžiui, žmogus yra tapęs jaunuolių kompanijos agresijos auka ar liudininku.

Neofobija – baimė viso ko naujo

Žmonė, kurie nenori priimti naujovių ir laikosi pasenusių tradicijų ir tvarkos, paprastai vadinami konservatoriais. Patologinė būsena – kuomet žmogus bijo bet kokių naujovių ar jam nesuprantamų dalykų, vadinasi neofobija.   

Paprastai ji pasireiškia tuomet, kai žmogus kategoriškai, be aiškios priežasties atsisako išbandyti kažką naujo (skaityti naujas knygas, lankytis naujose vietose). Kartais neofobija gali pasireikšti baiminantis naujų technologijų ir ši fobija dar vadinama technofobija. Pediatrijoje išskiriama neofobija maistui – ji būdinga mažiems vaikams ir iš jos paprastai iki penkerių metų išaugama.

2 psl. »

Komentarai (2)

Inga 2012-06-22 10:24
apie kai kurias iš jų esu girdėjusi
Agnė 2012-06-21 19:58
tikrai keistos baimės :)

Psichologija

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kiekvieną minutę gimsta apie 200 vaikų. Daugiausiai vaikų gimsta liepos mėnesį.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai