Paliepimai, draudimai, bausmės ir atpildas

Tikriausiai vien išgirdus žodžius „paliepimas“, „bausmė“, „draudimas“ per nugarą nubėga nemalonus šiurpuliukas ir apima ne pats šilčiausias jausmas. Jie labiau sietini su dresavimu, o ne su auklėjimu, todėl šiais laikais tėveliai ieško kitų metodų, padėsiančių suvaldyti atžalą. Reikėtų išsiaiškinti, kodėl gyvenime tiek draudimų ir paliepimų, kokią funkciją atlieka bausmė ir atpildas, kaip visa tai tinkamai panaudoti, kad ne kenktum, o iš tiesų darytum tinkamai auklėtum vaiką.

Auklėjimo metodai

Daugybę metų tėveliai manė, kad nereikia riboti vaiko aktyvumo. Tikėta, kad tai jam padeda geriau pažinti pasaulį, suteikia laisvę eksperimentuoti. „Auklėjimas be streso“ – taip buvo pavadintas šis daugybę nesusipratimų sukėlęs metodas. Vis dėlto šiandien nemaža dalis pedagogų yra linkę grįžti prie senųjų auklėjimo būdų, ima reikalauti disciplinos. Yra ribos, apibrėžiančios, ką galima ir ko nereikia daryti, o kas netgi draudžiama. Būtent tai įdiegia vaikui užtikrintumo jausmą, padeda apsisaugoti ir palengvina gyvenimą.

Per daug paliepimų

Dažniausiai tėveliai daro vieną ir tą pačią klaidą: jie sudaro begalinį paliepimų ir draudimų sąrašą. Jie mėgsta sakyti „ne“ – tiesiog šiaip, profilaktiškai, nes tai išaugo jų ramybę ir padeda atsikratyti atsakomybės už galimas (bet nepageidaujamas) pasekmes. Paklusniam ir nelabai aktyviam vaikui tai yra paliepimas, įsakymas, o aktyvus ir nepriklausomas mažylis neleis, kad jam kas nurodinėtų. Jis vis tiek padarys savaip, apgaudinės tėvelius ir protestuos, nesutiks su tokiais nepagrįstais reikalavimais.

Meduolio ir botago principas

Atlygio ir bausmių sistema paplitusi visur – tiek namie, tiek darbe ar mokykloje. Ji taikoma ir vaikams, ir suaugusiesiems. Manoma, kad žmogui yra įgimta norėti išvengti bausmės ir siekti apdovanojimo, paskatinimo. Per daugelį metų mokslininkai priėjo išvadą, kad meduolio ir botago principas yra veiksmingas, bet tik tuo atveju, jeigu apdovanojimas už bausmę yra daug didesnis, o bausmė – ne per daug griežta. Šios išvados paremtos daugybe eksperimentų. Pasirodė, kad vien apdovanojant rezultatai buvo prastesni, o vien tik baudžiant – patys prasčiausi. Kad ir kaip tai pasirodytų ironiška, būtent bausmių metodą labiausiai mėgsta daugelis tėvelių. Pastebėta ir tai, kad bausmės efektyvumas priklauso nuo prasikaltusiojo ir baudžiančiojo santykių. Jeigu kasdieniame gyvenime mamytė arba tėvelis myli ir gerbia savo vaiką, galima tikėtis labai gerų rezultatų. Jeigu yra atvirkščiai – iš bausmių nebus jokios naudos.

2 psl. »

Komentarai (2)

Aurelija 2012-01-16 14:58
Jeigu matai, kad vaikas tuoj tuoj įkris į atidengtą šulinį, juk nepradėsi aiškinti, kas ir kaip. Griebsi už pakarpos ar dar už ko nors ir atitrauksi. Žodžiu, viskas priklauso nuo situacijos. Paaiškinimams reikia laiko, o kartais jo tiesiog nėra.
Grizlė 2012-01-16 10:29
Amžina tema. Niekada neišsisems

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai