Patarimai kairiarankių tėveliams

Įvairūs tyrimai parodė, kad apie 15 % žmonijos populiacijos yra kairiarankiai. Šiandien jie lyg ir nieko pernelyg nebestebina, bet į tokius žmones vis tiek žiūrima skeptiškai arba su gailesčiu (suprask maždaug taip: visi vienodi, o tavo vaikas – „balta varna“). Ką daryti?

Egzistuoja daugybė hipotezių, tačiau niekas negali tiksliai paaiškinti, kodėl taip yra. Paprastai išskiriamos šios galimos kairiarankystės priežastys:

  • Genetika ir paveldimumas (kuo daugiau tavo giminėje kairiarankių, tuo didesnė tikimybė, kad ir vaikas gims toks);
  • Gimdymo metu patirtos traumos (susijusios su patologiniu dešiniojo smegenų pusrutulio vystymusi);
  • Priverstinė kairiarankystė (susijusi su ankstyvoje vaikystėje patirta dešinės rankos trauma);
  • Mėgdžiojimas (kadangi vaikai yra iš prigimties mėgdžiotojai, jie gali nusižiūrėti, kaip elgiasi kairiarankiai tėvai).

Kai kurie atlikti tyrimai parodė, kad tikimybė, jog vaikas bus kairiarankis, yra:

  • Jeigu abu tėvai dešiniarankiai – 9 %;
  • Jeigu kairiarankis tik tėvas – 12 %;
  • Jeigu kairiarankė tik mama – 16 %;
  • Jeigu abu tėvai kairiarankiai – 20 %;

Kokiame amžiuje galima nustatyti kairiarankystę?

Kai kurie specialistai teigia, kad iki 3–4 metų dauguma vaikų yra kairiarankiai, nes iki tol mąstoma vaizdais, už ką atsakingas dešinysis smegenų pusrutulis (tiesa, kairiarankystės ir dešiniarankystės nustatymo testai gana sąlyginiai, tad juos reikėtų atlikti vyresniems vaikams). Kiti gi teigia, kad iki nurodyto amžiaus vienodai dažnai naudojamasi abiem rankom, ir tik po to pasirenkama, su kuria atlikti veiksmus yra patogiau. Manoma, kad nustatyti, ar vaikas nėra kairiarankis, galima tik tada, kai jam sueina 4–5 metukai. Tokio amžiaus žmogus jau pakankamai sąmoningas ir sprendžia, ką ir kaip daryti. Jeigu tavo atžalėlė jau „pribrendo“, gali atlikti keletą testų ir tai išsiaiškinti.

2 psl. »

Komentarai (12)

Renata 2016-09-21 15:35
Kazkas sako kad sunku atidaryti duris, nieko sunkaus nera. Pati esu kairiaranke tai jokiu sunkumu nepatyriu. Ir isvis genijai yra visi zmones, tik kazkas daugiau, o kazkas maziau izymus ir cia jokio skirtumo kokia ranka raso.
:) 2015-12-16 20:25
Draugė turi dvi dukras, viena iš jų kairerankė, gražiai šoka, nuostabiai vaidina ir gali atpažinti vos ne visus kompozitorius ir jų kūrinius. Labai gerai rašo rašinius, skaito daug knygų, meniškos sielos ir visai ne kitokia, tačiau tikslieji mokslai visiškai nesiseka, vos teigiami pažymiai išeina. Kita jos dukra dešinerankė, nemoka nei šokti, nei dainuoti, nei vaidinti, rašinius irgi rašo, bet ne kaip sesuo, o tiksliukė ideali, visai ne meniška siela. O abi buvo augintos vienodai.
romyna 2012-05-28 23:04
jei pasidomesit ir pastebesit izymybes, aktorius futbolininkus, jie visi beveik kairiarankiai, nes mano manymu jie daug gabesni. mano vaikas irgi kairiarankis ir pakolkas labai protingas, tikesimes kad uzaugs koks aktorius ir jis:)))))))))))) cia aisku visu tevu svajone, kad vaikas taptu kuom nors:)
Lipea 2012-03-26 20:30
Kairiarankiams "vadovauja" kitas smegenų pusrutulis, todėl jie ir yra šiek tiek kitokie, nei dešiniarankiai. Tačiau tai nereiškia, kad vaiką reikia kažkaip ypatingai auklėti ar mokyti.
Julė 2012-03-26 11:02
O aš vis tiek noriu tikėti, ir tikiu, kad jie šiek tiek kitokie, turi kitokių poreikių ir prioritetų. Jiems sunkiau prisitaikyti vie jau dėl to, kad rašo kaire ranka. Paprastu plunksnakočiu kaip kiti jau taip pat nepasinaudosi
Omega 2012-03-26 07:21
Nai tie kairiarankiai genijai, nei ką. Tokie pat vaikai, kaip ir visi kiti.
kalifornija 2012-01-16 23:52
as desiniaranke-kalbu 5 kalbom(man 30 metu)2 kalbas ismokau per 2 metus.vyras kairiarankis-pametes telefona,reikalingus numerius atgamino atmintyje.vyras kalba dviem kalbom bet labai prastai(abiem:)),as nepamenu savo telefono numerio...:)))
anonimas 2012-01-10 13:56
as ir kairiarankis kas buvo teisybe tai kad labai linkau i muzika
As 2011-12-30 15:56
mano dukra kairiaranke, bet as ja mokiau naudotis ir desine. Dabar rasyti gali abiem rankom, bet vistiek instinktyviai raso kaire
Gilė 2011-12-30 13:02
Sutinku su Zum. Bet vis tiek atrodo įdomu.

Vaikų ugdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai