Pažinimas uostant, ragaujant ir liečiant

Suaugusiam žmogui uostymas, lytėjimas ir ragavimas – įprastas, antraeilis dalykas, tačiau kūdikio gyvenime visi šie dalykai užima bene svarbiausią vaidmenį, nes jo klausa ir rega kol kas nėra pakankamai išsivysčiusi. Todėl nieko keisto, kad pamatęs naują daiktą, mažylis instinktyviai bando jį paliesti ir netgi paragauti.

Kol mažylio regėjimas pakankamai sustiprės, kad jis galėtų atskirti daiktus, pagrindiniu informacijos šaltiniu taps ragavimas ir lytėjimas. Deja, kol kas kūdikis uosle stipriai pasikliauti negali, mat jis nemoka koordinuoti savo veiksmų: jam sunku atskirti, kas yra tas uostymas, todėl bandydamas kažką pauostyti jis neretai tiesiog išpučia orą pro nosį, o ne jį įtraukia. Tačiau tuo metu, kai nesistengia susikoncentruoti į tam tikrą daiktą, jis lygiai taip kaip ir suaugusieji jaučia aplink tvyrančius aromatus ir į juos reaguoja.

Įdomu tai, kad ankstyvoje vaikystėje užuosti kvapai ilgam įsitringa atmintyje, todėl vėliau, užuodus tą patį kvapą, neretai užplūsta prisiminimai (tiesa, ne visuomet aiškūs). Lygiai tas pats nutinka ir su kitais pojūčiais. Tikriausiai pastebėjai, kad kartais girdima daina sukelia keistus pojūčius, nors niekaip negali prisiminti, ką jinai tau primena.

Bene didžiausias dėmesys šiame periode turėtų būti skiriamas lytėjimui. Mažieji instinktyviai bando paliesti viską, kas jiems pasitaiko po ranka. Iš pradžių, kol jų rankytės nėra pakankamai tvirtos, jie tik nevalingai prisiliečia prie įvairių objektų, tačiau vėliau, kai pirštukai įgunda judėti, mažyliai su mielu noru bando ištirti aplink juos esančius daiktus. Kai kurie tėveliai nerimauja, kad jų kūdikis per dažnai baksonajasi ir trankosi kumštukais. Tai tikrai nėra ankstyvos agresijos požymis, tiesiog vaikas išbando visas lytėjimo galimybes.

2 psl. »

Komentarai

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Parduok, mainyk, dovanok su Spintoje.pasmama.lt

Ar žinote, kad...

Jei vaikas apsinuodijo rūgštimi arba šarmais, jokiu būdu negalima dirbtinai jo vimdyti, nes šios medžiagos dar kartą nudegins gleivinę. Šiuo atveju reikia duoti išgerti 2 stiklines vandens.

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Reklama

Reklama

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama