Po gimdymo – nauji išbandymai. Kaip tinkamai pasirūpinti savo organizmu?

@ Shutterstock

Per visą nėštumo laikotarpį ir po gimdymo moters kūnas patiria daugybę iššūkių: fiziologiniai pokyčiai, išaugęs vitaminų ir maistinių medžiagų poreikis, hormonų svyravimai ir kiti pakitimai. Taigi, nenuostabu, kad po gimdymo moters kūnui reikia laiko atsigauti.

Nors didžioji dalis moterų dažniausiai atgauna jėgas maždaug per 6-8 savaites, kai kurioms gali prireikti daugiau laiko, kad vėl komfortabiliai jaustis savo kūne. Vis dėlto, nerimauti dėl to nederėtų, tačiau reikėtų prisiminti, kad tai laikotarpis, kuomet moteris apart mažylio turi ypatingai rūpintis ir mylėti save, kad būtų sveika, gerai jaustųsi ir galėtų visa širdimi džiaugtis nauju gyvenimo tarpsniu – motinyste.

Raumenų stiprinimas po gimdymo

Jeigu gimdymas buvo sklandus, rekomenduojama po laikotarpio, kurį rekomenduoja gydytojas, užsiimti lengva mankšta. Be to, pradėjus sportuoti derėtų atkreipti dėmesį, ar nejaučiamas diskomfortas ar skausmas.

Net jeigu jaučiatės tvirtai pasirengusi mankštintis praėjus kelioms dienoms ar savaitėms po gimdymo, tai dar nereiškia, kad turėtumėte grįžti į įprastą savo sporto režimą. Apkraudamos savo kūną didelio intensyvumo treniruotėmis, kol šis dar nėra visiškai pasiruošęs, galite sulaukti atvirkštinio rezultato ir sau pakenkti. Pradžioje patartina apsiriboti raumenų tempimo pratimais, jėgos treniruotėmis su pasipriešinimo juostomis, lengvais svoriais. Taip pat neužmirškite pasivaikščiojimų – juk ši fizinė veikla puikiai suderinama ir su motinystės džiaugsmais.

Nėštumo metu ir po gimdymo susilpnėja dubens raumenys, dėl to moterys gali turėti daugybę su šiais raumenimis susijusių problemų, tokių kaip: šlapimo nelaikymas ar dubens organų prolapsas (tai būklė, kai susilpnėja dubens organus laikantys raumenys ir kuris nors organas dubens srityje pasislenka). Dubens raumenis stiprinti rekomenduojami Kėgelio pratimai, kurių metu raumenys yra valingai įtempiami ir atpalaiduojami. Kėgelio pratimai taip pat sumažino šlapimo nelaikymo tikimybę po gimdymo, pagerina makšties pjūvio gijimą, tonizuoja ištemptus makšties raumenis, mažina apatinės nugaros dalies skausmus, gerina seksualinę funkciją. Darykite šiuos pratimus kelis kartus per dieną – jiems daug laiko nereikia, užtenka poros minučių. Suspauskite ir raumenis ties išeinamąja anga, makštimi ir šlapimo pūsle 6-8 sekundėms, tuomet atpalaiduokite juos 10 sekundžių ir pakartokite visą seką 10 kartų.

Po gimdymo taip pat rekomenduojama ir tokia fizinė veikla, kaip plaukiojimas, vandens aerobika, joga.

Kaip maitintis, kad netruktų medžiagų ir vitaminų

Norint padėti organizmui atsigauti ir stiprėti po gimdymo, būtina pasirūpinti pilnaverte sveika mityba, praturtinta daržovėmis, vaisiais, grūdiniais bei pieno produktais, vengiant greito maisto, saldumynų ir kitų sveikatai nepalankių produktų.

Be abejonės, svarbu nepamiršti, kad maitinant krūtine maistinių medžiagų poreikis moters organizme išauga, todėl norint užtikrinti, kad pienas bus prisotintas kūdikiui reikalingomis medžiagomis, rekomenduojama ne tik atkreipti dėmesį į mitybos įpročius, kasdien išgeriamo vandens kiekį, bet ir apsvarstyti apie multivitaminų kompleksą, skirtą žindyvėms.

Dažnai net ir pasirūpinus pilnaverte mityba vien su maistu organizmą aprūpinti reikiamomis medžiagomis gali būti sudėtinga, todėl multivitaminų kompleksas šioje vietoje gali padėti. Vis dėlto, rekomenduojama pirmo pasitaikiusio produkto negriebti ir rinktis specialiai žindyvėms subalansuotus multivitaminų kompleksus.

Kiti mitybos patarimai

Pabandykite į savo racioną įtraukti šiuos laktaciją skatinančius maisto produktus:

  • Apelsinus. Apelsinai yra puikus maistas, skirtas ir laktacijai, ir energijai padidinti. Beje, ne tik apelsinai, bet ir kiti citrusiniai vaisiai yra labai tinkamas maistas moterims, maitinančioms krūtimi, nes ką tik pagimdžiusioms mamoms reikia daugiau vitamino C nei nėščioms moterims.
  • Avižas. Jose yra gausu daug geležies, o šiltas avižinių dribsnių dubuo taip pat gali padėti atsipalaiduoti.
  • Česnakus. Šis produktas ne tik padeda išvengti ligų, bet ir pagerina laktaciją.
  • Daržoves. Valgykite daug daržovių, pavyzdžiui: morkų, trynių ir tamsių lapinių žalumynų.


Reikėtų vengti arba saikingai vartoti šiuos maisto produktus:

  • Kofeinas. Jeigu maitinate krūtimi kūdikį ir išgersite daugiau nei 3 puodelius kavos su kofeinu per dieną, tai itin sutrikdys jo miegą ir pakenks sveikatai.
  • Kai kurios žuvys. Kardžuvėse, rykliuose, skumbrėse yra daug gyvsidabrio, toksino, kuris yra kenksmingas jūsų kūdikiui, todėl venkite jų.
  • Saldainiai, traškučiai, sausainiai, ledai, alkoholis. Nors daugeliui moterų norisi įvairių saldumynų ar kitų skanumynų, tačiau juose tėra tuščios kalorijos, kurios kenkia ir pačiai moteriai ir žindomam kūdikiui. Valgydama saldainius, moteris neatstatys savo organizmo resursų, o tik jį papildys nereikalingomis ir nenaudingomis kalorijomis.


Kaip pasirūpinti gera plaukų ir nagų būkle

Pirmiausia svarbu prisiminti, kad plaukų slinkimas po gimdymo yra normalus ir laikinas pokytis. Daugeliui moterų įprastas plaukų augimo ciklas grįžta praėjus 6-12 mėnesių po gimdymo. Nemaža dalis naujų mamų pastebi plaukų slinkimą – kartais gana dramatišką – maždaug po trijų mėnesių nuo kūdikio gimimo. Kai hormonai stabilizuojasi, paprastai grįžta normalūs plaukų augimo ciklai, taip pat sutvirtėja nagai.

Taigi svarbiausia yra kantriai išlaukti, o belaukiant papildyti savo mitybą šiais produktais arba papildais, turinčiais plaukams ir nagams naudingų medžiagų ir vitaminų:

  • Lašiša. Lašišoje gausu vitamino D ir baltymų, joje taip pat yra omega-3 riebalų rūgščių, kurios skatina plaukų augimą.
  • Saldžioji bulvė. Joje yra beta karotino, kuris padeda išlaikyti gerą odos sveikatą, beje, jis veikia kaip natūralus apsaugos nuo saulės produktas. Taip pat buvo įrodyta, kad beta karotinas prideda prie odos šiltus tonus, todėl ne tik oda, bet ir plaukai, bei nagai atrodo sveikiau.
  • Riešutai. Visose riešutų rūšyse, įskaitant ir riešutų sviestą (kuriame nėra pridėtinio cukraus) gausu omega riebiųjų rūgščių, vitaminų, antioksidantų ir mineralų, kurie visi yra naudingi ir reikalingi siekiant atkurti ir išsaugoti sveiką plaukų, nagų augimą ir odos atsikūrimą
  • Avokadas. Tai – fantastiškas vitamino E, vitamino B ir sveikų riebalų (turtingas omega-3 riebalų rūgščių) šaltinis. Vitaminai ir maistinės medžiagos, esančios avokade, veikia ląstelių lygiu, kad apsaugotų ir sustiprintų plaukus. Jame esantis vitaminas B būtinas plaukų augimui. Vitaminas E yra antioksidantas, padedantis atkurti pažeistą galvos odą, dėl kurios gali sulėtėti plaukų augimas. Avokaduose taip pat yra ląstelienos ir vitamino C.
  • Kiaušiniai. Kiaušinių tryniuose yra biotino, kuris yra B grupės vitaminas. Kai organizme biotino lygis yra žemas, tai gali sukelti plaukų slinkimo problemas ir nagai pasidaryti trapūs, lūžinėti.
  • Lapiniai žalumynai. Tokie žalumynai kaip: lapiniai kopūstai ir špinatai, organizmui suteikia daug vitamino C – galingo antioksidanto, padedančio išvengti plaukų lūžinėjimo ir atkuriančio odą nuo bet kokios žalos, kurią sukelia UV spinduliai ir aplinkos toksinai. Vitaminas C taip pat padeda padidinti kolageno gamybą, padidindamas odos stangrumą ir elastingumą. Špinatai ir lapiniai kopūstai yra puikūs fitonutrientų šaltiniai, turintys antioksidantų ir priešuždegiminį poveikį.
  • Pomidorai. Tai – puikus vitamino C šaltinis, kuriame yra visų pagrindinių karotenoidų, įskaitant likopeną. Įrodyta, kad beta karotinas, liuteinas ir likopenas – esantys pomidore, apsaugo odą nuo saulės pažeidimų ir taip pat gali padėti išvengti senėjimo požymių. Kaip minėta aukščiau, vitaminas C yra antioksidantas, kuris stiprina plaukų folikulus ir apsaugo juos nuo lūžių.

Komentarai (1)

pink_lady 2020-04-05 17:00
labai geras straipsnis patarimai ne tik gimdziumsiom naturaliai bet ir cezario puiviui pasirinkusioms moterims

Po gimdymo

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai