Smurto ratas - įtampa, smūgiai ir atgailos ašaros

Kiekviena šeima patenka į konfliktines situacijas - susierzinimas dėl kito žmogaus poelgių ar požiūrio, stresas, diskutavimas, ginčai yra normali poros gyvenimo dalis, tačiau kiekvienam svarbu mokėti atskirti smurtą nuo tarpusavio nesutarimų.  
 
Partnerio siekis užtvirtinti vienvaldystę, kontrolę prieš kitą žmogų, bandymas paversti jį bejėgišku, paklusniu ir nuolankiu yra pirmieji ženklai, kurie turėtų priversti sunerimti - didžiausia smurto artimoje aplinkoje problema yra įsitraukimas į nesibaigiantį smurto ratą iš kurio tampa labai sudėtinga ištrūkti.  
 
Smurtas prieš moterį dažniausiai prasideda, atrodytų, nekaltai, tarsi parodant vyrišką partnerio rūpestį - pradedama pavyduliauti, kontroliuoti susitikimus su bičiuliais ar net šeimos nariais, pašiepiama moters išvaizda, gebėjimai. Dažna moteris į skaudinančius mylimojo žodžius stengiasi reaguoti konstruktyviai ir bando „pasitaisyti“, tikisi, kad ištaisius asmenines problemas, pagerinus išvaizdą, išmokus geriau rūpintis namais ar skiriant daugiau dėmesio vyrui šeimoje kylančios problemos išnyks. Prasideda pirmasis smurto rato etapas - įtampos augimas, kuris gali tęstis nuo keletos savaičių iki kelių metų.  
 
Moters pastangos keistis ir pristaikyti, bandymas išvengti konfliktų nepasiteisina, jos savivertė menkėja, o partnerio agresyvumas didėja. Įtampai pasiekus piką įvyksta antrasis, vidurinysis smurto rato etapas - smurto proveržis, kuris gali pasireikšti tiek smūgiais, tiek ir milžinišku konfliktu, didžiuliu bauginimu, finansinėmis represijomis, seksualine prievarta. Smurtavimo epizodui pasibaigus agresorius neretai stengiasi jį sumenkinti, jis gali prisiimti dalį kaltės, tačiau dažniau kaltinamas alkoholis, stresas darbe, nuovargis, o didelė jos dalis primetama moteriai - tą puikiai atskleidžia menininkės Laimos Geležiūtės projektas „Juk aš tave myliu“, kuriame moterys laiko plakatus su smurtautojų ištartomis frazėmis: „Nieko aš tau nederiau, pati per jautriai reaguoji“, „O kaip dar su tavim susikalbėti?“, „Aš tau tik gero noriu“, „Tu pati kalta“, „Kodėl tu negali būti normali, kaip kitos?“
 
Smurtautojui nurimus prasideda trečiasis smurto rato etapas - „Medaus mėnuo“. Smurtautojas gailisi, rodo dėmesį ir stengiasi išpirkti savo kaltę - dovanoja dovanas, giria, žada, kad smurto proveržiai niekuomet nebepasikartos. Tuo pačiu jis tebesiekia įtikinti ne tik moterį, bet ir artimos aplinkos žmones, vaikus, gimines, kad dėl smurto kaltas ne tik jis, bet ir pati moteris, jos nemokėjimas bendrauti, rūpintis namais ar vyru, jos reakcijos į kritiką... Nejučia smurto ratas apsisuka ir vėl grįžtama prie pirmojo etapo - žeminimas, psichologinė įtampa, kontrolė tęsiasi iki kito agresijos protrūkio, kuris pasibaigia atsiprašymais, atgaila, ašaromis ir „tai tikrai paskutinis kartas, daugiau niekada.“  
 
Nuo pašaipų dėl svorio iki išžaginimo  
 
Mūsų visuomenė smurtą dažniausiai suvokia labai vienareikšmiškai - dažniausiai smurtu pavadinamas tik fizinio skausmo kitam žmogui suteikimas, tačiau smurto rūšių yra daugiau ir jos visos ne ką mažiau žeminančios ir kankinančios tiek fiziškai, tiek moraliai.  
 
Fizinis smurtas - tai skausmo kitam žmogui sukėlimas naudojant fizinę prievartą. Auka mušama, smaugiama, spardoma, stumdoma, į ją svaidomi daiktai, apribojama jos laisvė, ji uždaroma patalpose iš kurių negali ištrūkti, atsisakoma padėti sužeistai ar susižeidusiai, ligotai aukai, sąmoningai gadinamas jos turtas.  
 
Psichologinis smurtas - tai nuolatinis žeminimas, šaipymąsis, įsitikinimų, požiūrio, religinių pasirinkimų išjuokimas, grasinimai susidoroti, panaudoti fizinį smurtą, atimti turtą ar vaikus, priekaištai dėl asmeninio gyvenimo, kritika dėl darbo, bendravimo su draugais ar šeimos nariais, šitaip siekiant izoliuoti auką ir dar stipriau ją kontroliuoti.  
 
Seksualinis smurtas - prievartiniai seksualiniai santykiai, išžaginimas, auka neretai nurengiama prieš jos valią, dažnai prieš tai sumušus, labai grubūs, skausmą keliantys seksualiniai santykiai, draudimas naudotis kontracepcijos priemonėmis, partnerės atsisakymo santykiauti nepaisymas.  
 
Ekonominis smurtas - siekiama visiškai kontroliuoti aukos finansinę situaciją, jai draudžiama dirbti ar įgyti išsilavinimą, atimami jos uždirbti pinigai, gadinami daiktai arba, gyvenant šeimoje, didžiulė finansinė kontrolė, draudimas pirkti net būtiniausius daiktus, maistą, grasinimai atimti turtą, nebeduoti pinigų.  
 
Nebekentėk! Ištrūk iš smurto rato!
 
Smurtą patiriančios moterys turėtų įsisąmoninti, kad situacija savaime nepasikeis - vienintelė galimybė ne tik oriai gyventi, vėl išmokti pasitikėti savimi, suteikti savo vaikams stabilią aplinką, bet ir tiesiog išgyventim išsaugoti savo gyvybe yra atsiskyrimas nuo smurtautojo.  
 
Susidūrus su smurtu moterys nėra linkusios pagalbos ieškoti iškart. Jos neretai įsisuka į smurto ratą, visiškai praranda dvasinę pusiausvyrą, savivertę, nebemoka objektyviai vertinti poros tarpusavio santykių, tampa visiškai finansiškai ir emociškai priklausomos nuo smurtautojo. Pastebėjusios pirmąsias smurto užuomazgas, norinčios pasikonsultuoti, įtariančios galimą smurto atsiradimą arba pagaliau pasiryžusios susigrąžinti ramų ir laimingą gyvenimą sau ir savo vaikas moterys turėtų nedelsiant ieškoti pagalbos.  
 
Bendrasis pagalbos telefonas:
112
Prisiminkite, kad Lietuvoje įsigalėjęs ir vykdomas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, kuris įpareigoja smurtautoją nedelsiant išsikelti iš gyvenamosios vietos (jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu) bei nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, su juo nebendrauti, neieškoti ryšių.  
 
Pagalbos moterims linija:
Nemokamas telefonas: 8 800 66366, kasdien nuo 10.00 iki 21.00 valandos.  
 
Kauno apskrities moterų krizių centras:
Telefonas: 8-37-340027 arba 8-679 31930, darbo dienomis nuo 9.00 iki 17.00
http://www.kamkc.lt/
 
Vilniaus moterų namai:
Telefonas:  8 5 2616380, darbo dienomis nuo 9.00 iki 18.00.
http://www.vmotnam.lt/

Komentarai (1)

Leonora Vs 2019-08-17 16:19
Keletą metų patiriu stiprų psicholiginį smurtą,ekonominį,emocinį....,seksualinį...,jaućiuosi blogai,bet sunku nutraukti santykius,nes grasinama viską atimti...,nes turi pažįstamus advokatus ir t.t Ačiū!Tiesa visada dirbau ir viską atidaviau śeimai...

Suaugusiųjų santykiai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai