Spalvos mažylio akimis

Apie tai, kaip ir kokį pasaulį mato naujagimis, ar jis skiria spalvas, galima tik spėlioti (tiesa, mokslininkai bando įtikinti, kad tai neįmanoma). Vis dėlto mamytės pastebi, kad davus mažyliui skirtingų spalvų barškaliukus, vieni numetami į šalį, o kiti tampa labai mėgstami. Kyla logiškas klausimas: kodėl taip nutinka? Gal tai paveldima? O gal kelia asociacijų su maistu?

Mokytis niekada nevėlu?

Mokyti spalvų galima bet kuriame amžiuje (išskyrus krūtimi maitinamus mažylius). Pats geriausias metas – maždaug 10–12 mėnuo. Griežtų ribų nėra, tad gali pradėti ir vėliau. Svarbiausia – nepavėluoti. Turėk omenyje, kad nemokomas vaikutis įsidėmės pagrindines spalvas tik apie antruosius ar trečiuosius gyvenimo metus.

Pagrindinis sunkumas, kylantis mokant metukų mažylius, yra tas, kad jiems dar negalima paaiškinti daugelio būtinų sampratų. Vaikai įsimena ką nors pagal bendrus niekad nesikeičiančius požymius, pavyzdžiui: kai kurie mažyliai geria arbatą tik iš savo puoduko. Po dviejų ar trijų kartų jie supranta, kas tai per daiktas. Daug sudėtingiau paaiškinti, kas yra raudonas arba baltas puodukas, nes spalva – tai nepastovi daikto ypatybė.

Nuo ko pradėti?

Tau reikia įsidėmėti keletą taisyklių:

  • Užsiimk su vaiku tik tada, kai jis pavalgęs, sausas ir budrus.
  • Mokymasis – tai nuolatinis pateiktos informacijos kartojimas ir įtvirtinimas. Vienai pamokai per dieną reikia skirti vidutiniškai po 10–15 minučių per dieną.
  • Naudok asmeninius ir svarbius daiktus, pavyzdžiui, geltonus šliaužtinukus, kad mažylis įsidėmėtų šią spalvą.
  • Iš pradžių mokyk jį pagrindinių spalvų: raudonos, mėlynos, geltonos, žalios, rudos, juodos ir baltos. Mažyliui bus sunku atskirti švelniai rausvą nuo avietinės spalvos.
  • Mokymai turi būti nuoseklūs, vienu metu galima imtis tik vienos spalvos. Išmokti iš karto kelių būna labai sunku.
  • Kai išmokstama viena spalva, ją kasdien reikia įtvirtinti.

Pirmas žingsnis. Perkame. Tau reikės spalvoto popieriaus arba kartono. Kai rinksiesi, atkreipk dėmesį į spalvų kokybę, kad raudona neatrodytų kaip bordinė, o geltona neturėtų žalio atspalvio. Kodėl tai reikalinga? Tam, kad vaikui susiformuotų labai aiškios asociacijos, antraip jis dar ilgai painios smėlinę ir baltą spalvas.

2 psl. »

Komentarai (8)

paseflior 2012-03-19 17:06
Kamile, labai taikliai pasakyta :)
Kamilė 2012-03-19 13:38
Viskas atrodo taip natūralu ir paprasta, kad iš šono pamačiusi tokius "mokymus" tikriausiai palaikyčiau tai viso labo smagiu mamos ir vaiko bendravimu :) manau, čia ir slypi visas žavumas - padaryti taip, kad viskas būtų kaip galima natūraliau, kad mokymasis neverstų išgyventi stresą
Pufff 2012-03-19 09:38
Graužia mobilųjį telefoną :D dieve, kaip tai pažįstama... Manajai nėra nieko įdomiau už mobilųjį. Naudotis, aišku, dar nemoka, bet kiša į burną, tranko į grindis, bando mėgdžioti suaugusiuosius. Ateina svečių - tenka įspėt, kad nerodytų, nes tuoj prasidės kaprizai. O kalbant apie spalvas - jai kažkodėl labiausiai patinka geltona spalva
Mama 2012-01-09 16:03
Nesipykime, moterys. Kiekviena auklėjame ir ugdome vaikus savo nuožiūra :) Čia tas pats kas su skaitymu: vieni tėveliai mokina raidelių dar prieš mokyklą, o kiti tai palieka specialistams. Pasirinkimo laisvė :)
sandra 2012-01-09 15:37
neisizeiskite Vita, bet su tokiu poziuriu tuomet kam vaika aplamai ko nors mokyti?
Vita 2012-01-09 15:34
O kam vaiką mokyti to specialiai? Man regis jis savaime tokius dalykus perpras, juk mes nevalingai pabrėžiame spalvas. Pvz gatvėje sakome: pažiūrėk kokia raudona mašinytė, ar matai kokia geltona suknelė ir t.t.
Žaneta 2012-01-09 12:20
O gal pamėginkite? Juk vaikai visą laiką mokosi. Pasunkinkite užduotis
Raganė 2012-01-09 09:46
Ech, gaila. MAniškis jau paaugo, spalvas pažįsta. Būtų buvę įdomu pamėgint.

Vaikų ugdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai