Tibetiečių požiūris į vaikų auklėjimą

Kiekviena kultūra, kiekviena šeima turi savų auklėjimo taisyklių. Štai koks tibetiečių požiūris į vaikų auklėjimą.
 

  • Jokių žeminimų ir fizinių bausmių. Vienintelė priežastis, dėl kurios mušami vaikai – jie negali duoti „grąžos“.
  • Iki 5 metukų su vaiku reikia elgtis kaip su „karaliumi“: drausti nieko negalima – galima tik nukreipti dėmesį kitur. Jeigu atžala daro ką nors pavojingo, nutaisykite išsigandusią miną arba balsą – vaikai tokią kalbą puikiai supranta. Šiuo periodu vaikas labai aktyvus, smalsus, domisi gyvenimu, tačiau nesugeba kurti ir suvokti ilgų loginių grandinių. Pavyzdžiui, jeigu atžala sudaužė brangią vazą, ji dar nesupras, kad jums teks daug ir sunkiai dirbti, kad uždirbtumėte pakankamai pinigų ir galėtumėte nusipirkti naują. Fizinę bausmę jis suvoks kaip jūsų galios demonstravimą. Jūs neišmokysite nedaužyti vazų – tik paklusti stipresniam. Jums to reikia?
  • Su vaiku nuo 5 iki 10 metukų reikia elgtis kaip su „tarnu“ (ne blogąja prasme): duokite užduočių ir reikalaukite, kad jos būtų vykdomos. Už neatliktą darbą galima bausti (tačiau ne fiziškai). Šiuo laikotarpiu aktyviai vystosi intelektas. Vaikui reikia išmokti prognozuoti žmonių reakcijas į jo poelgius, išmokti kurti pozityvų santykį su aplinkiniais ir vengti negatyvumo. Nebijokite „užkrauti“ vaiką žiniomis.
  • Trečiuoju periodu (nuo 10 iki 15 metų) su vaiku reikia elgtis kaip su sau lygiu. Tarkitės su juo visais svarbiais klausimais, skatinkite savarankiškumą. Nepirškite savo nuomonės – jūs galite tik patarti, pasufleruoti, kaip geriau, nes šiaip ar taip turite daugiau patirties. Jeigu jums kažkas nepatinka, akcentuokite negatyvias pasekmes, venkite tiesioginių draudimų. Tuo laikotarpiu formuojasi nepriklausoma ir savarankiška asmenybė.
  • Nuo 15 metų. Elkitės su savo atžala pagarbiai. Auklėti vaiką jau vėlu, jums belieka pjauti tai, ką pasėjote.

 
Kokios pasekmės laukia nesilaikant šių taisyklių?
 

  • Iki 5 metų. Slopinsite aktyvumą, intelektą, susidomėjimą gyvenimu. Įpratinsite be apmastymų ir dvejonių paklusti grubiai jėgai, vaikas taps lengva stipresniųjų auka.
  • Nuo 5 iki 10 metų. Jei vaikas ir toliau karaliaus, jis išaugs infantilus ir nepajėgus visomis prasmėmis.
  • Jei rūpinsitės atžala kaip mažyliu ir po 10 metų, ji išaugs nepasitikinti savimi, priklausoma nuo savarankiškesnių draugų (o šie gali daryti ir neigiamą įtaką).
  • Jei negerbsite vaiko po 15 metų, jis to jums niekada neatleis, ir, pasitaikius pirmai progai, jus paliks.  

Komentarai

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kiekvieną minutę gimsta apie 200 vaikų. Daugiausiai vaikų gimsta liepos mėnesį.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai