Vaikas virtuvėje: savarankiškumo pamokos

Tikriausiai absoliuti dauguma tėvelių nori, kad jų vaikai augtų atsakingi ir savarankiški. Sunku sulaukti, kada mažylis pats išmoks atsisėsti ant puoduko, susišukuoti, apsirengti ar susitvarkyti kambarį. Ne paskutinę vietą tokių užduočių sąraše užima ir maisto gaminimas. Kada ir nuo ko pradėti?

  • Mokykite atžalą nuo ankstyvos vaikystės: „maitinkite“ kartu lėlytes, paprašykite pagalbos, kai ruošiate salotas ar kitus nesudėtingus patiekalus. Viso pasaulio psichologai sutinka, kad vaikui pabandyti tiesiog būtina. Tai, žinoma, nereiškia, kad sūnelis arba dukrytė po poros metų teps jums sumuštinius į darbą, tačiau taip atversite duris į vaikui dar nepažįstamą pasaulį, paskatinsite vystymąsi.
  • Elektros prietaisai. Be technikos neapsieina nė vieni namai. Leiskite vaikui įjungti ir išjungti viryklę, parodykite, kur ji kaista ir kur liesti negalima, kur ką pasukti ir paspausti, o ko neliesti niekada, kaip sudedamas plaktuvas, kaip šildomas maistas mikrobangų krosnelėje ir pan.
  • 6–7 metukų amžiaus vaikai patys eina į virtuvę ir mielai dalyvauja gaminimo procese (jei per daug rūpestingi tėveliai neatėmė noro ir susidomėjimo). Jiems itin patinka žaisti su tešla, lipinti bandeles, įvairias figūrėles – tai visiškai saugu (ir dar valgoma). Jau galima kartais papjaustyti ir salotas, nusipirkus supjaustytos dešros ir sūrio daryti sumuštinius. Sveikintini bandymai įmušti kiaušinį į dubenį, makaronų virimas, kotletų šildymas mikrobangėje. Svarbiausia yra nepalikti atžalos vienos, be priežiūros – parodykite ir paaiškinkite, kas ir kaip daroma, padėkite, jei kažkas neišeina, būkite kantrūs ir nepamirškite pagirti.
  • Už pirmąjį bent pusiau savarankiškai pagamintą patiekalą, kai vaikas jau suvoks, kad iš tiesų gamino jis pats, galima įteikti apdovanojimą: virėjo kepurę, šaukštą, puoduką, lentutę at ką nors panašaus (svarbu, kad būtų iš virtuvės reikmenų ir skirta tik vaikui).
  • Sulaukęs 8, vaikas turi jau gana nemažai patirties, todėl gali savarankiškai gaminti tai, ką nori (arba ko pageidaujate jūs). Stebėkite iš šono ir nepulkite į pagalbą, jei niekas neprašo. Apsimeskite, kad nežiūrite. Girti, žinoma, nepamirškite, tačiau persistengti nereikia. Venkite ir kritikos – tiesiog pasakykite, jei kažkas ne taip. Užduotys, kurias galite patikėti atžalai: pašildyti maistą, užpilti kavos ar arbatos, padaryti nesudėtingas salotas, sumuštinius, supjaustyti produktus, gal net iškepti kiaušinienę ar omletą, išvirti koldūnų ar makaronų. Na, o kas toliau – priklauso nuo vaiko entuziazo ir jūsų fantazijos. Nepamirškite, kad skatinti reikia ne tik kulinarinę praktiką, bet ir savarankiškumą apskritai.
  • Visa tai skamba viliojančiai, tačiau atminkite: per prievartą nieko nepasieksite. Jei vaikui neįdomu virtuvėje (būna ir taip), nusiminti neverta – gal jis daugiau pasieks fizikoje, chemijoje ar kurioje kitoje srityje.

Komentarai

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Japonijoje, dviračių statymo vietose, būna pastatyti du ženklai. Viename iš jų nupiešti tvarkingai surikiuoti dviračiai ir užrašyta "Taip dviračius stato geri vaikai", o kitame ženkle galima išvysti padrikai sustatytus dviračius ir užrašą "Taip geri vaikai dviračių nestato".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai