Vaikas zyzia. Ką daryti?

Gamintojo nuotr.

„Pampers“ pataria: patempta lūpa, ašarų kupinos akys ir nesiliaunantis zyzimas gali iš kantrybės išvesti net pačius ramiausius tėvelius, tačiau mokykimės nepykti! Išsiaiškinkime vaiko zyzimo priežastis, bendraukime konstruktyviai ir mėgaukimės ramybe.

Vaiko zyzimo priežastys: meilė ir manipuliacija

Vaikai zyzia dėl skirtingų priežasčių, tačiau jas visas galima sutalpinti į du „skyrelius“. Mažyliai įprastai zyzia arba trokšdami meilės, globos, rūpesčio, bendravimo, ieškodami pagalbos ir paguodos, arba siekdami manipuliuoti tėveliais, norėdami, kad jų norai būtų įvykdyti, bandydami priversti suaugusiuosius elgtis taip, kaip norisi jiems.

Suvokę vaiko zyzimo priežastis galėsime imtis reikiamų priemonių, išmoksime tinkamai reaguoti, užkirsime tam kelią dar prieš prasidedant ir neleisime šiai problemai įsisenėti.

Vaikas zyzia: mokykite bendrauti gražiai

Išvenkite zyzimo. Vaikų, ypač nekalbančių ar prastai kalbančių mažylių, zyzimas dažniausiai yra paguodos ir pagalbos prašymas. Pavargęs, išalkęs, ištroškęs, sukaitęs, sušilęs, susirgęs, išsigandęs ar nusiminęs vaikas nesugeba paaiškinti savo problemų (o kartais ir pats jų nesuvokia), tad ima prašyti tėvelių dėmesio zyzimu.

Pasistenkite išvengti zyzimo sustyguodami vaiko dienotvarkę ir užtikrindami jo komfortą. Laiku pamaitinkite, pasiūlykite užkąsti, atsigerti vandens, paguldykite poguliui ar nakties miegui, pažaiskite ir pabendraukite, pradėkite gydymą, pastebėję pirmuosius ligos simptomus.

Skatinkite kalbėti. Zyzimas prastai kalbančiam vaikui yra natūrali bendravimo forma, juk zyzti paprasčiau, nei laužyti liežuvį, stengtis prisiminti žodelius ar išreikšti savo poreikius gestais.

Vaikui pradėjus zyzti labai ramiai jam paaiškinkite, kad jūs jo nesuprantate, paskatinkite nurimti ir aiškiai išsakyti savo poreikius, gražiai paprašyti to, ko norisi. Draugiškai ir konstruktyviai bendraudami su vaiku parodysite jam sektiną pavyzdį, mažylis supras, kad dėmesio galima sulaukti kalbantis, o ne zyziant.
 

Vaiko zyzimas
Gamintojo nuotr.

 

Pagirkite gražų elgesį. Vaikui pradėjus zyzti jį subarame ar mimikomis, kūno kalba parodome nusivylimą, tačiau ar tikrai visuomet pagiriame bei skatiname tinkamą vaiko elgesį? Vaikas turi suprasti ir jausti, kad gražus elgesys yra vertinamas ir „naudingas“.

Jeigu vaikas, užuot zyzęs, gražiai paprašo, išsako savo poreikius arba, pradėjęs zyzti, įsiklauso, liaunasi ir stengiasi kalbėti, būtinai jį pagirkite ir pasistenkite padėti. Vaikas greitai perpras, kad mandagiai bendrauti „apsimoka“, nes tuomet tėvelių pagalbos ir dėmesio galima sulaukti gerokai greičiau!

Ignoruokite zyzimą. Kartais vaikų zyzimas tampa priemone, padedančia manipuliuoti tėvais. Pavyzdžiui, norėdami nutildyti zyziantį vaiką tėvai ima jam pataikauti ir siūlo saldainius, leidžia ilgiau žaisti kompiuteriu, pasiduoda ir nedraudžia nusiimti kepurės... Vaikui siunčiamas signalas - zyzimą tėvai apdovanoja maloniais dalykais!

Neleiskite vaikui susidaryti netinkamų asociacijų ir neskatinkite zyzimo nusileisdami ar skirdami prizus. Vaikui pradėjus zyzti paaiškinkite, kad tai netinkamas elgesys, kuriuo jis nieko nepasieks, patenkinkite pagrindinius vaiko poreikius (pamaitinkite, pažaiskite, įsitikinkite, kad jis gerai jaučiasi, pasiūlykite numigti), draugiškai paprašykite kalbėti. Vaikui nesiliaunant, tiesiog jį ignoruokite.

Mažyliui tikrai nusibos, jis pavargs ir galiausiai, nustojęs zyzti, parodys ar prabils apie savo problemą, poreikius. Vos vaikui pradėjus konstruktyviai bendrauti, jį pagirkite ir skubėkite į pagalbą!


Vaiko zyzimas - tikras iššūkis kantrybei, tačiau tik tinkama tėvelių reakcija padės sumažinti šią problemą bei įveikti ją dar ankstyvame amžiuje. Juk visi galime sutikti, kad zyziantis trimetis erzina, o šios „bendravimo strategijos“ neatsikratęs paauglys - tiesiog veda iš proto.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai