Vaikelio primaitinimas: taisyklės, tvarkaraštis, sveiko maisto kūdikiams receptai

Gimus mažyliui jam visiškai pakanka mamytės pieno, tačiau maždaug nuo 6 mėnesių amžiaus rekomenduojama pradėti vaikelio primaitinimą bei jį supažindinti su įvairesniu maistu - pirmiausiai, košėmis, o vėliau ir daržovėmis, vaisiais, gyvūninės kilmės produktais.

Kada primaitinti kūdikį?

Primaitinimas, kaip ir kiti su vaikelio augimu ir raida susiję procesai, turėtų būti pakankamai individualus, tačiau įprastai mažyliai pradedami maitinti įvairesnius maistu sulaukus maždaug 6 mėnesių amžiaus.

Suaugusiems reikėtų stebėti vaikelį, leisti jam domėtis maistu, jį čiupinėti, galbūt net šiek tiek paragauti. Pusės metukų sulaukusio vaikelio virškinimo sistema jau pakankamai brandi ir susiformavusi, kad galėtų priimti naujus maisto produktus, mažyliui dygsta pirmieji dantukai, dingsta refleksas liežuviuku išstumti svetimkūnius iš burnytės, vaikutis jau sugeba ne tik čiulpti ir žįsti, bet ir pradeda mokytis kramtyti.

Kaip pradėti primaitinimą?

Ilgą laiką egzistavo nuomonė, kad primaitinimą geriausiai pradėti nuo sulčių ir vaisių tyrelių, tačiau šiuolaikiniai pediatrai mano, kad toks, daug augalinio cukraus ir rūgščių turintys maistas yra pernelyg agresyvus jautries mažylių skrandukams. Dauguma specialistų primaitinimą rekomenduoja pradėti nuo košių arba virtų daržovių tyrių.

Primaitinimo pradžioje reikėtų duoti tik vieno tipo produktą (pavyzdžiui, tik avižų košę, o vėliau tik tyrę iš morkos) ir tik praėjus kuriam laikui, po truputį mitybą papildyti naujais produktais, imti juos maišyti tarpusavyje.

Kaip dažnai duoti maisto?

Pradėjus primaitinimą, 6-8 mėnesių kūdikį reikėtų papildomai maitinti 2-3 kartus per dieną, 9 mėnesių ir vyresnius vaikučius - 3-4 kartus per dieną. Tarp maitinimų krūtimi ir primaitinimo pagrindiniais patiekalais, šiek tiek vyresniems vaikams galima duoti 1-2 užkandžius per dieną - puikiai tiks obuolio riekelė, duonos kriaukšlelė.

Ką svarbu žinoti?

Kūdikio primaitinimą pradėjusiems tėveliams reikėtų apsišarvuoti kantrybe - tikėtina, kad paragavęs naujo maisto produkto vaikas jį išspjaus ir tą darys tikrai ne vieną kartą. Statistiškai paskaičiuota, kad vaikučiams prireikia net 10-15 ragavimų tam, kad priprastų ir pamėgtų naują maisto produktą!

Specialistai rekomenduoja vaikučius pradėti maitinti vietiniais produktais, vengti arba ypač atsargiai duoti įvežtinių, egzotiškų daržovių ir vaisių.

Tėvams taip pat būtina žinoti, kad vaikai iki vienerių metų neturėtų gauti cukrumi, druska ar kitais prieskoniais gardinto maisto. Mažylių skrandukai dar jautrūs, taip pat pabrėžtina, kad sveikos mitybos įpročiai, polinkis valgyti labai saldžiai ar sūriai, formuojasi nuo pirmųjų maisto kąsnių.

Primaitinimo tvarkaraštis ir sveiko maisto kūdikiams receptai

6-8 mėnesiai

Košės: avižos, ryžiai, miežiai.
Daržovės: bulvės, morkos, moliūgai, žalieji žirneliai.
Vaisiai: obuoliai, kraušės, slyvos.
Baltymai (mėsa): triušiena, veršiena, kalakutiena, neriebi kiauliena
Pieno produktai: geros kokybės sviestas (košei pagardinti).



Ryžių košė

1/4 stiklinės smulkintų, nevirtų ryžių (sutrinkite juos maisto smulkintuvu, masė turėtų priminti smulkius dribsnius)
1 stiklinė vandens

Vandenį užvirinkite, į jį, nuolat maišant suberkite smulkintus ryžius. Virkite ant nedidelės ugnies, nuolat maišant, apie 10 min.

Obuolių tyrė

1 obuolys

Obuolį nulupkite, pašalinkite sėklas, supjaustykite į kelias dalis ir virkite garuose iki kol suminkštės. Gabaliukus sutrinkite maisto smulkintuvu arba pertrinkite per sietelį. Tokiu pačiu būdu galite ruošti ir kitas daržoves, vaisius.

Morkų, bulvių ir obuolių tyrė

1 morka
1 bulvė
1 obuolys

Daržoves ir obuolį nulupkite, iš pastarojo pašalinkite sėklas. Viską supjaustykite kubeliais, užpilkite vandeniu, kad vos semtų. Virkite iki kol vanduo užvirs ir dar apie 10 min. Suminkštėjusias daržoves ir obuolį pertrinkite per sietelį arba maisto smulkintuvu.

8-10 mėnesių

6-8 mėnesių amžiaus vaikams tinkami produktai, nauji produktai:

Košės: kviečiai, rugiai, grikiai. Saikingai: duona, džiūvėsiai, sausainiai be priedų.
Daržovės: pupos, lęšiai, cukinijos, žiediniai kopūstai.
Vaisiai: bananai, persikai, kiviai, vynuogės.
Baltymai (mėsa, žuvis, kiaušiniai): vištiena, kiaušinių tryniai, labai šviežia, kokybiška žuvis (jūrinė žuvis vertingesnė, nei pagaunama ežeruose).
Pieno produktai: rūgštūs pieno produktai (kefyras, jogurtas be priedų), ypač saikingai: sūris (ne minkštas, be pelėsio!)



Avižiniai sausainiai (ypač tinka pradėjus kaltis dantukams)

0,5 stiklinės greito paruošimo avižinių dribsnių
0,5 stiklinės sutrintų avižinių dribsnių arba avižų miltų
1 vidutinis sunokęs bananas
1,5 šaukšto lydyto sviesto arba aliejaus

Bananą sutrinkite šakute, sumaišykite su sviestu, įmaišykite dviejų tipų avižas, palikite 30 min. pabrinkti. Ant kepimo popieriaus sudėkite maždaug po šaukštelį masės, ją šiek tiek palyginkite, suteikite sausainiams formą. Kepkite iki 180C įkaitintoje orkaitėje apie 12-15 min.

Bananinė košė

2 šaukštai avižinių dribsnių
150 ml vandens
2 šaukštai trinto banano.

Vandenį užvirinkite, į jį, suberkite dribsnius. Virkite ant nedidelės ugnies, nuolat maišant, apie 10 min. Į šiek tiek pravėsusią košę įmaišykite trinto banano.

Veršiena su morkomis ir obuoliais

100 g veršienos
0,5 obuolio
0,5 morkos
0,5 stiklinės vandens (arba natūralių, papildomai nesaldintų obuolių sulčių)

Morką nulupkite, obuolį nuluokite ir pašalinkite sėklas, supjaustykite kubeliais, mėsą labai smulkiai supjaustytkite arba permalkite. Mėsą patroškinkite keptuvėje iki kol bus beveik paruošta, tuomet sudėkite morkos ir obuolio kubelius, užpilkite vandeniu ir troškinkite apie 15 min. iki kol viskas suminkštės. Pertrinkite per sietelį arba maisto smulkintuvu.

10-12 mėnesių

6-10 mėnesių amžiaus vaikams tinkami produktai, nauji produktai:

Košės: makaronai.
Daržovės: agurkai, pomidorai, kukurūzai, špinatai.
Vaisiai: uogos, saikingai: citrusiniai vaisiai.
Baltymai mėsa, žuvis, kiaušiniai: kiaušinių baltymai.
Pieno produktai: nuo 12 mėnesių amžiaus: pienas.



Veršiena su daržovėmis orkaitėje

200 g veršienos
1 maža cukinija
1 pomidoras
0,5 saldžiosios paprikos

Visus ingredientus supjaustykite pakankamai stambiais kubeliais, tvirtai įsukite į foliją. Kepkite iki 180C įkaitintoje orkaitėje 1,5 valandos. Atsargiai išimkite iš folijos ir šiek tiek patrinkite šakute (jeigu vaikučiui jau neblogai sekasi kramtyti) arba visiškai pertrinkite maisto smulkintuvu (įpilkite truputį vandens, kad būtų lengviau trinti).

Trynių omletas

2 kiaušinių tryniai
1 šaukštas pieno
1 šaukštas tarkuoto sūrio
2 šaukštai daržovių (morkyčių, žaliųjų žirnelių, brokolių ar pan.)
0,5 šaukštelio sviesto

Kiaušinių trynius išplakite su pienu ir apkepkite svieste, pridėkite porą šaukštų trintų, apvirtų daržovių, permaišykite, įberkite tarkuoto sūrio ir patiekite, kai jis ištirps.

Žuvis su daržovėmis

1 baltos, jūrinės žuvies (menkės, jūros lydekos) filė
Sauja žaliųjų žirnelių
0,5 bulvės
0,5 morkos

Žuvį ir nuluptas, smulkintas daržoves išvirkite truputyje vandens. Masę patrinkite šakute (jeigu vaikučiui jau neblogai sekasi kramtyti) arba visiškai pertrinkite maisto smulkintuvu.

 

Komentarai

Vaikų mityba

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai