Vaikui sloga: gydyti ar ne? (I dalis)

Pati dažniausia pasaulyje liga yra sloga (arba kitaip – nosies gleivinės uždegimas, rinitas). Suaugusiajam ji nėra maloni, tačiau pavojaus nekelia. Kas kita – mažyliai, ypač tie, kurie maitinami krūtimi..

Vaikų slogos ypatumai

Sloga – tai nosies gleivinės uždegimas su gausiu arba tirštu sekretu. Nėra tokio vaiko, kuris bent kartą su tuo nesusidūrė, tačiau tai ne visada reiškia, kad viskas ir praeina kaip lengvas peršalimas. Nosis – svarbus organas, esantis pačioje kvėpavimo sistemos pradžioje. Jis sušildo, drėkina ir apvalo nuo dulkių bei mikrobų įkvepiamą orą. Nosis neleidžia infekcijai keliauti toliau, pasiekti trachėjos, bronchų ir plaučių. Jeigu nosis veikia blogai, vaikučiui gali sutrikti miegas, dingti apetitas, pablogėti uoslė – dėl šių priežasčių mažylis tampa kaprizingas, sudirgęs, blogai žinda krūtį.

Sloga iki vienerių metukų paprastai būna sunkesnė – juk vaikutis dar nemoka išsipūsti nosytės ir efektyviai išvalyti jos ertmės. Pati nosies ertmė ir šnervės yra nedidelio dydžio, siauros, todėl net ir nedidelis nosies gleivinė pabrinkimas apsunkina kvėpavimą. Pirmosiomis trimis dienomis galima pamatyti, kad gerokai pagausėja nosies išskyrų. Infekcija gali persimesti į ausytes, į gerklę, o tada – leistis dar žemiau. Bakterijų dauginimuisi sudaroma palankios sąlygos, tad sloga užsitęsia.

Fiziologinis rinitas

Jeigu tavo atžalėlei yra nuo vieno iki trijų mėnesių, o nosytė ėmė kimštis, neskubėk panikuoti ir gydyti. Fiziologinis naujagimių rinitas – ne toks jau retas dalykas. Jis atsiranda dėl to, kad iki gimimo nosies gleivinė „nedirbo“, nes mažylis buvo visai kitoje aplinkoje. Kad viskas normalizuotųsi, reikia laiko, maždaug 8–10 savaičių. Nosytė lavinama: iš pradžių ji išbando sistemą „sausa nosis“, tačiau tėveliai to nepastebi – mažylis juk beveik niekaip neišreiškia, kad jaučia diskomfortą, nebent čiaudėjimu. Tada išbandomas ir kitas variantas – „drėgmė“. Štai kodėl iš nosytės ima tekėti skystos išskyros. Savijauta tuo metu būna puiki, temperatūra normali, nekyla jokių problemų maitinimo metu, nėra jokių peršalimo apraiškų. Tačiau mamytės supanikuoja, kad vaikutis tikriausiai peršalo, ir puola jį gydyti – to daryti tikrai nereikia. Nosytė turi pati sureguliuoti savo veiklą. Jeigu įsikiši, pradėsi lašinti nosies lašus ar bandysi nusiurbti gleives, organizmas manys, kad testas nebaigtas, ir reikia išskirti dar drėgmės, vadinasi, sloga atsiras ir vėl, be to, bus stipresnė (primityviai tariant, nosytė mano, kad aną kartą drėgmės buvo per mažai, nes ji kažkur greitai dingo). Be reikalo kišdamasi fiziologinę (vadinasi, normalią) būklę paversi patologija, ir ilgam sutrikdysi nosies darbą.

2 psl. »

Komentarai (1)

Luna 2012-03-01 18:52
Man įdomu: kodėl mažiems vaikams galima naudoti Vibrocil lašus, o purškalo - ne?

Kūdikių sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai